Bleker wil ecologische focus deels in collectief verband uit kunnen voeren
Staatssecretaris Bleker van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie (EL&I) wil dat boeren de mogelijkheid krijgen om de Ecological Focus Areas (EFA) deels in collectief verband uit kunnen voeren. Bleker schrijft dat in een brief aan de 4 koepels van agrarische natuurverenigingen en de 4 GLB-pilots.
Het voorstel van de Europese Commissie voor het nieuwe Gemeenschappelijke Landbouwneleid (GLB) behelst dat elke ontvanger van directe betalingen (eerste pijler) ook aan vergroening moet doen. De verplichtingen met betrekking tot permanent grasland, gewasdiversificatie en het aanwijzen van zogenoemde Ecological Focus Areas (EFA) kunnen niet worden uitbesteed aan een ander. Dit is voor de Europese Commissie een principieel punt omdat het raakt aan de legitimatie van de directe betalingen.
Bleker is het met de koepels van agrarische natuurverenigingen en de GLB-pilots eens dat er op maatregelniveau meer flexibiliteit wenselijk is, waardoor regionaal maatwerk kansen krijgt. Voor de maatregelen permanent grasland en gewasdiversificatie lijkt de Europese Commissie mogelijkheden te bieden. Dit geldt ook voor het onderwerp ‘certificering van bedrijven’ waarbij deelnemende bedrijven via een certificaat voor duurzame productie voldoen aan de vergroeningsvoorwaarden.
Met de EFA wordt nog te weinig vooruitgang geboekt, vindt Bleker. Hij pleit in de EU onder andere voor de mogelijkheid om EFA deels in collectief verband uit te kunnen voeren. Dit vergroot de effectiviteit van de maatregel en biedt mogelijkheden om het slim te combineren met een collectieve aanpak in het EU-plattelandsbeleid, aldus de staatssecretaris.
Voor agrarisch natuurbeheer buiten de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) wil Bleker de huidige inzet in de tweede pijler van het GLB vanaf 2014 te continueren. Dit is afhankelijk van hoe het nieuwe stelsel van agrarisch natuurbeheer uiteindelijk wordt vormgegeven. Hiervoor heeft hij een paar randvoorwaarden in gedachten die in lijn liggen met de voorstellen die koepels van agrarische natuurverenigingen en de GLB-pilots geven: het moet toegesneden zijn op de lokale mogelijkheden en wensen, collectieven moeten een rol kunnen spelen én de boer moet prestaties kunnen neerzetten voor natuur, landschap en/of milieu.
bron: Ministerie van EL&I, 10/07/12 geplaatst in nieuwsbrief GroenRuimte 11-07-2012
No related posts.
Wouter Rozendaal (adviseur)
LinkedIn: Wouter Rozendaal
Wouter Rozendaal is bij Aequator Groen & Ruimte werkzaam als projectleider / adviseur gebiedsontwikkeling. In zijn werk houdt hij zich vooral bezig met integrale gebiedsprocessen waar belangen ... lees verderTrefwoorden
agrarische ondernemers archeologie artikel bedrijfsgesprekken biomassa bodem bodemdiensten bodemgeschiktheid bodemkartering bodemkwaliteit bodemstructuur bodemverbetering boeren boerenkans cultuurhistorie duits lijntje duurzaam energie Flora- en Faunawet friesland gewasschade GLB green deal groenblauwe diensten grondsoortenkaart grondwater H2O intensieve veehouderij klimaatverandering landbouw landbouwbeleid Landbouw op Peil landschap loket boerenkans modellering Mooi Nederland Natura2000 Natuurtoetsen NFW Nieuwe Oogst stikstof stikstofbelasting water waterhouderij zomerpeil


